Tanulmányok a főegyházmegye történetéből – A CST I/6 prezentációja Kalocsán

2025. március 21-én Kalocsán, az Astriceum Érseki Múzeumban kettős könyvbemutatót rendeztek. Az esemény szervezője a Fraknói Kutatócsoporttal közösen a Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár volt. 

A megjelenteket Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek köszöntötte. Megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy különösen fontosnak tartja, hogy e kötetek az érseki székvárosban kerülnek bemutatásra, tekintve hogy tartalmukat tekintve elsősorban a főegyházmegye múltjára vonatkozó információk lettek bennük publikálva, melyek őket, a jelenlegi helyi közösséget hatványozottan érintik.

Mondandójában a főpásztor visszautalt a 2023 augusztusában Kalocsán megrendezett IX. Fraknói Nyári Akadémiára, melynek egy Tusor Péter által vezetett pódiumbeszélgetés erejéig ő is részese lehetett. Az ekkor elhangzott előadások adják A kalocsai érsekség évszázadai címmel Kanász Viktor és Sági György szerkesztésében megjelent, ezúttal elsőként bemutatott könyv alapját. Külön megjegyezte az érsek, hogy a kötetben az egyik szerkesztő, Sági György szerzőként is jegyez egy tanulmányt. A másik, A Kalocsai Főegyházmegye plébániáinak jelentése a II. Vatikáni Zsinat utáni liturgikus reformok végrehajtásáról (1967) címet viselő forráskiadvány kapcsán, melyet Kiss Gábor és Lakatos Andor szerkesztett, személyes megjegyzéssel élt. Felidézte, hogy annak idején miként élte meg, hogy a liturgia nyelve nemzeti lett. Szívesen látogatta azon papok által celebrált szentmiséket, akik ezt magyarul kezdték gyakorolni. A szembe miséző oltárok használatára történő átállás terén mutatkozó, leginkább az idősebb papság részéről tapasztalható ellenérzésekre is kitért.

Bábel érsek bevezető szavait követően Jávor Miklós történész, a Fraknói Kutatócsoport külső tudományos munkatársa kapott szót. Ő mutatta be a Collectanea Studiorum et Textuum könyvsorozat I/6-os számú tanulmánykötetét. A kötet szerkezeti felosztásával kapcsolatos általános megjegyzéseket követően részletesen is kitért az egyes tanulmányokra, esetenként további kutatási irányok lehetőségére is felhívva a figyelmet. Az ismertetés alapján átfogó kép rajzolódhatott ki a hallgatóság részére a kalocsai érsekség egyháztörténeti, köztörténeti, művelődés- és kultúrtörténeti összetettségéről.

A forráskiadvány bemutatására Szakály József címzetes prépost, topolyai esperes-plébános vállalkozott, így a történelmi kalocsa-bácsi főegyházmegye jelenleg Szerbiában található része is képviseltetve lett általa. A liturgiaszakértő előadásában kitért a délvidéki régió soknyelvűségére, mellyel kapcsolatban felhozta Zvekanovity Mátyás néhai szabadkai megyéspüspök korabeli, a II. Vatikáni Zsinaton elhangzó felszólalását, melyben a latin nyelv egyedülisége mellett érvelt. Ezt azzal indokolta, hogy egyházmegyéjében zavarokat okozna, ha a nemzeti nyelvekre kellene áttérni. Végül a többnyelvű misék tartásával, később a misék számának növelésével megoldódott a probléma. A topolyai plébános felidézte az egyes papi generációk közötti különbségeket, kiérve, hogy kik miként viszonyultak a liturgikus reformokhoz. A nemegyszer általa is ismert papok példáját és gyakorlatát citálta a hallgatóság elé.

A könyvbemutató végén Bábel érsek megköszönte a résztvevők jelenlétét és a könyveket bemutató szakemberek tanulságos előadásait.

Meghívó

Magyar Kurír

kalohirek.hu